flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Судові справи.

30 березня 2017, 15:08

 Кримінальна відповідальність за несплату аліментів.

 
Згідно з рішенням суду  2012 року громадянину Г. було встановлено обов’язок виплачувати аліменти на утримання неповнолітнього сина у розмірі 1/4 частини всіх видів заробітку щомісячно до досягнення ним повноліття.
В період коли чоловік працював офіційно, його колишня дружина отримувала аліменти на утримання сина, але після звільнення його з роботи, аліменти не надходили і тривалий час батько від їх сплати ухилявся.
Громадянин Г., будучи працездатним, умисно, систематично, з 2012 року, ухилявся від сплати аліментів на утримання свого  сина та не вживав заходів для працевлаштування на постійну роботу і отримання заробітку, з якого він міг би їх виплачувати, при цьому отримав дохід за оренду землі та за тимчасово виконані роботи без оформлення трудових відносин. В результаті чого за рік виникла заборгованість близько 10 тисяч грн.
Державним виконавцем були здійснені попередження Г. про кримінальну відповідальність за ухилення від сплати аліментів.
Дії обвинуваченого Г. кваліфікуються за ст.164 ч.1 КК України (злісне ухилення від уплати встановлених рішенням суду коштів на утримання дитини (аліментів)).
   Обвинувачений в судовому засіданні свою вину у пред’явленому обвинуваченні визнав повністю та пояснив, що він дійсно з 2012 року повинен був сплачувати аліменти на утримання сина, але не сплачував, оскільки офіційно не працював та мав мінливий дохід. Додав, що його неодноразово попереджали у ДВС про наслідки невиплати аліментів та про можливу відповідальність, але він аліменти не сплачував. Розмір та період заборгованості по аліментам не оспорював. У скоєному щиро кається.
Вироком Татарбунарського районного суду громадянина Г. визнано винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 164 КК України та призначено йому покарання у вигляді  100 годин громадських робіт.
 
P.S.
Коли виникає кримінальна відповідальність за несплату аліментів
Ст. 164 Кримінального кодексу України  говорить про те, що злісний неплатник аліментів може бути притягнутий до кримінальної відповідальності. Які для цього повинні бути дотримані умови?
1.      Рішенням суду встановлено розмір грошових коштів, що підлягають сплаті на утримання неповнолітніх, а також непрацездатних повнолітніх дітей аліментозобов’язаного. Тобто, для початку необхідна наявність факту звернення одержувача аліментів (як правило, матері дітей) до суду з позовом про стягнення аліментів, за яким має бути винесене рішення.
2.      Після винесення вищезазначеного рішення аліментозобов’язаний ухиляється від здійснення виплат протягом терміну, що перевищує 3 місяці. Точніше, сукупна сума, яку заборгував платник повинна перевищувати суму виплат аліментів за 3 місяці. Тобто, наприклад, якщо платник повинен був платити по 1000 грн. в місяць, протягом 3 місяців він не платив аліменти, потім зробив одну виплату розміром в 500 грн., а потім ще 3 місяців ухилявся, сукупна сума, яку він повинен виплатити за минулий період становить 6500 грн, що перевищує суму, яку суд зобов’язав його виплатити, за 6 місяців.
3.      Платник може здійснювати і інші дії, направлені на невиконання винесеного судом рішення: приховувати доходи, не повідомляти у виконавчу службу про зміну місця роботи/місця проживання тощо.
Таким чином, за наявності перерахованих вище обставин можна називати платника злісним та ініціювати притягнення його до кримінальної відповідальності.
Хто може ініціювати притягнення до кримінальної відповідальності?
Згідно ч.1 ст. 477 Кримінально-процесуального кодексу України це під силу ТІЛЬКИ потерпілій стороні у даній справі, тобто аліментоотримувачу. При цьому в ч. 9 ст. 71  Закону України «Про виконавче провадження» чорним по білому зазначено, що у разі, якщо у боржника по справі про примусове стягнення аліментів є заборгованість по аліментних виплатах в розмірі, що сукупно перевищує суму, що підлягає сплаті стягувачу за 3 місяці, виконавець роз’яснює стягувачу право на звернення до органів досудового розслідування із заявою (повідомленням) про вчинене кримінальне правопорушення боржником, що полягає в ухиленні від сплати аліментів.
Що загрожує злісному неплатнику аліментів?
Якщо всі вищезгадані умови в наявності, заяву було прийнято у відділі поліції за місцем вчинення правопорушення, яким в даному випадку є місце проживання аліментозобов’язаного, має бути відкрито кримінальне провадження.
Після проведення досудового розслідування провадження направляється до суду для розгляду та винесення вироку.
Яке передбачено покарання за несплату аліментів?
ч. 1 ст. 164 КК містить такі санкції: карається громадськими роботами на строк від восьмидесяти до ста двадцяти годин або арештом на строк до трьох місяців, або обмеженням волі на строк до двох років.
ч. 2 ст. 164 КК - те саме діяння, вчинене особою, раніше судимою за злочин, передбачений цією статтею, - карається громадськими роботами на строк від ста двадцяти до двухсот сорока годин або арештом на строк від трьох до шести місяців, або обмеженням волі на строк від двох до трьох років.
Суд може застосувати одну з вищевказаних санкцій. Таким чином, за несплату аліментів у в’язницю, як думають деякі, не саджають. Найбільш суворе покарання за це правопорушення у вигляді обмеження волі ніяк з позбавленням волі не зв’язується.
Засуджений в даному випадку перебуває у виконавчому центрі, що знаходиться в межах адміністративно-територіальної одиниці, в якій він проживає.
Чого доб’ється потерпілий?
Для чого потерпілій стороні по даній категорії справ ініціювати порушення кримінальної справи стосовно платника аліментів? Яка мета переслідується?
Помста чоловіку, який не утримує своїх дітей? Так, помста цілком може бути однією з мотивацій, адже платник аліментів отримає статус засудженого, що не найкращим чином позначиться на всьому його подальшому житті.
Крім помсти є й інші причини, що штовхають потерпілих на такий крок:
·         По-перше, жодна людина не захоче одержати статус засудженого, що може спровокувати платника на виплату аліментів і погашення виниклої за період ухилення від виплат заборгованості.
·         По-друге, злісне ухилення від сплати аліментів є однією з підстав для позбавлення аліментозобов’язаного батьківських прав. Часто саме це стає головною метою потерпілих по даним категоріям справ.
·         По-третє, як кажуть, всі сім’ї щасливі однаково, а нещасливі по-своєму, тому у потерпілої сторони може бути маса інших причин подати заяву в міліцію на злісного неплатника аліментів.
Нагадаємо, що батьки зобов’язані утримувати своїх неповнолітніх, а в ряді випадків і повнолітніх дітей. За невиконання цього обов’язку законодавством передбачена відповідальність, причому як кримінальна, так і цивільна.
Кримінальна відповідальність за вчинення вищевказаної категорії правопорушень поширюється і на випадки ухилення працездатними дітьми від утримання своїх непрацездатних батьків.
Прес-служба суду.