Життя людини, на жаль, не вічне. Коли людина помирає, вона залишає після себе не лише пам'ять, а й майно, яке їй належало, певні невиконані зобов'язання.
Спадкуванням є перехід прав та обов’язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
З відкриттям спадщини в спадкоємців постає питання: як правильно та своєчасно оформити свої спадкові права? Цивільне законодавство встановлює строк в шість місяців, протягом якого спадкоємці мають заявити про своє бажання оформити спадщину або відмовитися від неї. Якщо цей строк пропущено з поважної причини, наприклад внаслідок хвороби, знаходженні у тривалому відряджені тощо, спадкоємець має право звернутись до суду з позовом про визначення йому додаткового строку, достатнього для подання ним заяви про прийняття спадщини. Наголошую, що необхідною умовою для можливості визначення додаткового строку для прийняття спадщини є тільки наявність поважної причини пропуску відповідного шестимісячного строку. Тож, щоб реалізувати своє право на спадок спадкоємець особисто, в межах шести місяців після відкриття спадщини (після смерті особи), має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Протягом цього ж строку можливо і відкликати подану заяву. Відмовитись від прийняття спадщини також можливо протягом цього ж шестимісячного строку.
Подавати заяву про прийняття спадщини спадкоємцям слід особисто, подання такого документа через представника не допускається.
Тож , рекомендую всім спадкоємцям вчасно звертатися до нотаріуса для подання відповідної заяви, аби після спливу шестимісячного строку мати можливість безперешкодно оформити свої права на спадщину відповідно до діючого законодавства, оскільки тільки спадкоємець, який прийняв спадщину ( про це свідчить заява), може одержати свідоцтво про право на спадщину.
Водночас звертаю увагу читачів, що малолітня, неповнолітня, недієздатна особа, а також особа, цивільна дієздатність якої обмежена, вважаються такими, що прийняли спадщину, незалежно від того подавали вони або їх представники заяви, чи ні.
З моменту, як спадкодавець подав заяву про прийняття спадщини або фактично прийняв її, успадковане майно належить спадкоємцю, він має право користуватися ним, управляти, але до отримання свідоцтва про право на спадщину не може ним розпоряджатися.
Дотримуйтесь законодавства, не ускладнюйте собі життя!
Незнання потенційними спадкоємцями правових норм, які регулюють спадкові правовідносини, не звільняє їх від негативних наслідків.
Голова Татарбунарського
районного суду Чебан А.П.