flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Узагальнення судової практики з розгляду справ про адміністративні правопорушення у 2014 році

22 червня 2015, 16:21

 Татарбунарським районним судом Одеської області протягом 2014 року розглянуто 1489 справ про адміністративні правопорушення відносно 1494 осіб. За результатами їх розгляду на 1412 осіб накладено адміністративні стягнення, до 50 неповнолітніх осіб застосовано заходи впливу, передбачені ст.24-1 КУпАП, у 32 випадках прийнято рішення про закриття справи про адміністративне правопорушення.

            У переважній більшості випадків суддями Татарбунарського райсуду у якості адміністративного стягнення відносно правопорушників обирався штраф. Так, за вказаний період штраф накладено на 1123 осіб. Крім того, 62 особам призначено громадські роботи та до 166 порушників застосовано адміністративний арешт. Решта адміністративних стягнень складали попередження (43 попередження) та позбавлення спеціального права (18 випадків). У якості додаткових адміністративних стягнень суддями обиралася конфіскація предметів, грошей відносно 285 осіб та оплатне вилучення транспортного засобу відносно 2 осіб.
            Протягом періоду, що розглядається, оскаржено лише 5 постанов суддів Татарбунарського районного суду, що є незначною кількістю у порівнянні з усіма прийнятими постановами у справах про адміністративні правопорушення.
            Дані щодо результатів оскарження постанов у розрізі суддів Татарбунарського районного суду Одеської області відображені у нижченаведеній таблиці.
 
Суддя
Чебан А.П.
Семенюк Л.А.
Сивоконь Т.І.
Тимошенко С.В.
Оскаржено постанов
1
2
0
2
Залишено рішень без змін
0
1
0
2
Скасовано рішень
1
1
0
0
Змінено рішень
0
0
0
0
Не відкрито провадження
0
0
0
0
 
            Слід зазначити, що у переважній більшості випадків постанови про адміністративні стягнення у вигляді попереджень, позбавлення спеціального права, громадських робіт та адміністративного арешту належно виконуються. В окремих випадках невиконання правопорушниками стягнень у вигляді громадських робіт призводило до необхідності зміни стягнення на адміністративний арешт. Так, протягом 2014 року на розгляд суду надійшло 27 подань у порядку виконання постанов про накладення стягнення у вигляді громадських робіт, з яких у 20 справах стягнення змінено на адміністративний арешт.
            Проблемним залишається питання виконання постанов суддів про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу та стягнення призначеного судом судового збору.
            Зокрема, з призначеної загальної суми штрафу у розмірі 534 098 грн. правопорушниками добровільно сплачено лише 218 060 грн., з 50 937 грн. судового збору добровільно сплачено лише 19 293 грн. У зв’язку із ухиленням осіб від добровільної сплати штрафу та судового збору судом у 2014 році надіслано до ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області для пред’явлення до ВДВС у Татарбунарському районі для примусового стягнення  1575 постанов про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу на суму 316 038 грн. та 1394 постанови про стягнення призначеного до сплати судового збору на суму 31 644 грн.
            Враховуючи тривалість процедури виконавчого провадження, встановити точну кількість виконаних та не виконаних органами ДВС постанов Татарбунарського райсуду про накладення штрафу та стягнення судового збору не вбачається можливим. При цьому, з аналізу постанов органів ДВС про неможливість стягнення штрафу та судового збору, які надійшли на адресу суду, можна зробити висновок про те, що основними причинами невиконання судових рішень є відсутність у правопорушників будь-якого рухомого та нерухомого майна, а також неможливість з’ясування місця проживання боржника.
            Необхідно звернути увагу на те, що в окремих випадках органи ДВС повертають виконавчий документ без відкриття виконавчого провадження з підстави неможливості його виконання у зв’язку із відсутністю даних щодо ідентифікаційного номеру боржника (ст.18 Закону України «Про виконавче провадження). З огляду на зазначене вбачається доцільним пропонувати посадовим особам, що складають протоколи про адміністративні правопорушення, зазначати такі відомості, оскільки вони необхідні для вирішення справи, а також самостійно вживати заходи щодо отримання такої інформації з органів державної податкової служби.
 
 
 
 
Голова
Татарбунарського районного суду                                                 А.П.Чебан